Nie przesadzę mówiąc, że jest to mój najlepszy sernik. Masa serowa jest po prostu świetna - nie za słodka, kremowa, ale zarazem ciężka. Aromat pomarańczy jest obowiązkowy, zwłaszcza jeśli pieczecie go na święta. Bez święta też warto go zrobić!
Pomysł na ten spód chodził za mną od tygodnia. Połączenie piernika i sernika wydawało się strzałem w dziesiątkę. I tak właśnie jest! Miękkie, aromatyczne ciasto świetnie łączy się z kremowym sernikiem. A ten przepis na pierniczki jest niezawodny i korzystam z niego już któryś raz - Wam też polecam
Składniki
Pół kilo twarogu (3x mielony)
150 g serka homogenizowanego waniliowego,
150 g serka typu philadelphia (np Bieluch)
4 jajka
200 g masła w temperaturze pokojowej
200 g cukru + odrobina wanilii
3 łyżki kaszy manny
1,5 łyżki skrobii
Skórka z pomarańczy (lub ta kandyzowana)
Opcjonalnie rodzynki
Najpierw ubij białka jajek ze szczyptą soli. Przełóż je do miski i włóż do lodówki.
Następnie do misy miksera dodaj żółtka oraz cukier i utrzyj na jasną masę. Stopniowo zacznij dodawać kawałki miękkiego masła.
Kiedy wszystko się połączy znów etapami dodawaj twaróg i serki. Do porządnie wymieszanej masy dodaj kaszę, skrobię oraz ewentualne dodatki. Mocno polecam cokolwiek z pomarańczą!
Na sam koniec wmieszaj bardzo delikatnie białka.
Spód:
Ciasto pierniczkowe od Delicious Place
Porcja przez pół (ale możecie zrobić z pełnej porcji i przygotować pierniczki do jedzenia solo)
150 g mąki
35g miodu
40 g cukru (drobnego)
Spora łyżka przyprawy do piernika
Łyżeczka sody
Jedno jajko
40 g masła (miękkiego)
Pół łyżki kakao
Odrobina cukru waniliowego
Wszystkie składniki umieść w dużej misce i wyrób gładkie jednolite ciasto. Najszybciej będzie zrobić to robotem kuchennym, ale ręcznie też idzie sprawnie.
Ciasto rozwałkuj na około centymetr grubości i wytnij okrąg dopasowany do rozmiaru blaszki w której będzie pieczony sernik. Spód włóż do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na około 10 minut. Wystarczy by ciasto zaczęło delikatnie rosnąć. Na ten spód wylej masę na sernik i piecz w 180 stopniach przez około godzinę.
Po upieczeniu sernik powinien stygnąć w piekarniku.
Wierzch (opcjonalnie)
Przestygnięty sernik posyp delikatną warstwą cukru i używając palnika (takiego jak do creme brulle) skarmelizuj cukier, a powstanie cudownie chrupiąca warstwa karmelu.
0 komentarze