Bigos z dwóch rodzajów kapusty

To jedno danie, które jest całą esencją jesieni. Są tu suszone śliwki i jabłka, które nadają przyjemnej słodyczy, są grzyby, niezwykle aromatyczne, dwa rodzaje kapusty i wino, które idealnie łączy wszystko. Długie gotowanie nadaje niesamowitego smaku, dlatego nie warto skracać tego czasu – im dłużej tym lepiej. Zagryzany chlebem z dużą ilością ziaren to prawdziwy, polski comfortfood nieporównywalny z niczym innym.



Składniki:
·         Ponad 2 kilogramy białej kapusty,
·         Pół kilograma kapusty kiszonej,
·         Około kilograma kiełbasy,
·         100 g suszonych śliwek,
·         30 g suszonych jabłek Amkez (dostępne są też takie pokrojone w kosteczkę)
·         20 g suszonych grzybów,
·         200 ml wytrawnego wina,
·         1 duża cebula,
·         Pół główki czosnku,
·         100 g koncentratu pomidorowego,
·         Przyprawy: liść laurowy, ziele angielskie, jałowiec, pieprz, sól, kminek, papryka słodka.
·         Opcjonalnie: garść wędzonych śliwek lub papryka wędzona.

Białą kapustę najpierw obierz z wierzchnich liści. Kapustę drobno poszatkuj, pomijając głąb i umieść ją w dużym garnku. Całość zalej wodą do poziomu kapusty i wraz z 5 liśćmi laurowymi, łyżeczką ziela angielskiego i kilkoma ziarnami jałowca zacznij gotować. Podczas zagotowywania się kapusty dodawaj kolejne składniki. Kiszoną kapustę skrój na mniejsze kawałki i dodaj do białej kapusty. Tak samo zrób ze śliwkami oraz jabłkami, te pokrój w kostkę. W tym czasie też zalej wodą grzyby suszone w osobnym naczyniu i doprowadź je do gotowania. A następnie dodaj do gotującej się kapusty. Do całości wlej wytrawne wino. Kiełbasę pokrój w półtalarki i podsmaż z drobno posiekaną cebulą i czosnkiem. Ją również dodaj do kapusty. Po dodaniu każdego ze składników dokładnie przemieszaj potrawę. Na sam koniec dodaj koncentrat pomidorowy oraz dopraw wszystko pieprzem i papryką słodką. Na tym etapie nie używaj soli – wystarczy, że kiełbasa będzie słona, a bardzo łatwo może zdarzyć się przesolenie. W pierwszy dzień gotuj do miękkości kapusty i odstaw w zimne miejsce (najlepiej sprawdza się balkon). W drugi dzień powtórz zagotowanie i utrzymuj je na małym ogniu przez około 30 minut. Ponownie wynieś w chłodne miejsce. W trzeci dzień bigos jest najlepszy, wtedy też można finalnie go przyprawić do smaku.

Jeśli lubisz wędzony posmak w bigosie nie wahaj się i dodaj również wędzone śliwki lub słodką paprykę wędzoną – te dodatki świetnie podkręcą smak dania. 

Może spodobają Ci się inne wpisy?

1 komentarze

  1. Tak się właśnie powinno gotować bigos. Dla mnie toklasyka w najlepszym wydaniu :)

    OdpowiedzUsuń