Jest coś w cieście drożdżowym, że kojarzy się z domem i ciepłem. Może to przez proces wyrastania? Zapach? No nie wiem, ale drożdżowe wypieki są moimi ulubionymi i zawsze, gdy kończą mi się pomysły na to co upiec sięgam po coś z drożdżami.
W tym przepisie postawiłam na bogate, słodkie wnętrze i chrupiący wierzch. Ciasto na te bułki to te z przepisu White Plate z książki "Chleb i okruszki" na Szwedzkie bułeczki kardamonowe z cynamonem. Nie byłabym sobą gdybym nie wprowadziła modyfikacji. Nie ma więc jajka (bez niego wszystko świetnie się udaje), nie ma też kardamonu, a zamiast cynamonowego wnętrza jest słony karmel i ciastka korzenne. Również proporcje są nieco inne, tak by ciasto było nieco bardziej wilgotne.
Są idealne do kawy, do herbaty i do tego by poczuć zbliżające się święta. Nie bez znaczenia jest także to, że robi się je zupełnie bezproblemowo i poradzi sobie z nimi każdy. Do dzieła!
Składniki:
/na 10 bułeczek/
* 30 g drożdży świeżych,
* 200 ml mleka,
* 60 g cukru,
* 60 g masła,
* sól,
* 400 g mąki
Najpierw podgrzej mleko, a drożdże rozkrusz w dużej misce - zasyp je cukrem. Kiedy mleko będzie ciepłe (ale nie gorące) zalej nim drożdże i wymieszaj. Odstaw na 10 minut do czasu, aż drożdże się napuszą. W tym czasie warto rozpuścić masło.
Kiedy drożdże będą gotowe dodaj resztę składników - szczyptę soli, mąkę oraz przestudzone masło. Jeśli chcesz możesz dodać też jedno jajko. Całość zagnieć na jednolite, elastyczne ciasto, po czym odstaw na godzinę w ciepłe miejsce.
Kiedy ciasto podwoi swoją objętość rozwałkuj go na jakieś 2-3 cm. Rozsmaruj na nim 2 lub 3 solidne łyżki karmelu lub kajmaku i posyp pokruszonymi ciastkami speculoos (te korzenne ciasteczka są teraz dostępne w większość sklepów sieciowych typu Lidl, Aldi, Kaufland). U mnie były to dwie spore garści - ciasteczek nigdy za wiele!
Ciasto złóż najpierw na pół, a później drugą połową przykryj resztę ciasta. Bardzo delikatnie rozwałkuj całość na kształt prostokąta. Przy pomocy radełka lub noża do pizzy wycinaj paseczki o szerokości 2-3 cm. Weź jeden wałeczek, okręć go wokół własnej osi i a następnie zwiń ciasto na kształt "ślimaka". Koniec wałeczka zawiń pod spód. Możesz też zwijać kształty jakie Ci się podoba - mogą to być węzły, plecionki. Cokolwiek przyjdzie Ci do głowy i co będzie dla Ciebie wygodniejsze.
Jeśli to nadzienie nie jest Twoim ulubionym możesz kombinować z innymi:
* krem czekoladowy i orzechy,
* karmel i orzechy włoskie,
* masło orzechowe i orzeszki,
* masło i cynamon
0 komentarze